Ligatury elastomerowe

Ligatury, nazywane dość często potocznie " gumeczkami " to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów aparatu. Kolorowe ligatury elastomerowe szczególnie uwielbiane są przez nieco młodszych pacjentów, którzy często eksperymentują z różnymi barwami gumeczek. Odpowiedni kolor ligatur potrafi sprawić, że aparat będzie nieco mniej widoczny i będz...

Ligatury, nazywane dość często potocznie " gumeczkami " to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów aparatu. Kolorowe ligatury elastomerowe szczególnie uwielbiane są przez nieco młodszych pacjentów, którzy często eksperymentują z różnymi barwami gumeczek. Odpowiedni kolor ligatur potrafi sprawić, że aparat będzie nieco mniej widoczny i będzie prezentował się dużo bardziej estetycznie, lub wręcz przeciwnie - będzie jeszcze bardziej rzucał się w oczy.

Do czego służą ligatury ortodontyczne?

Ligatury odpowiadają za przytwierdzanie łuku aparatu do zamka i jego utrzymanie w odpowiednim miejscu. Przytwierdzone za pomocą haczyków gwarantują równe ułożenie zębów podczas kuracji, dlatego ewentualne zsunięcie się którejkolwiek gumki powinno być natychmiast zgłoszone dentyście - inaczej zgryz może nie ulec naprawie, a sam okres noszenia aparatu może ulec znacznemu wydłużeniu. Ligatury wykonane z elastycznego materiału ulegają stopniowemu rozciągnięciu, dlatego muszą być one wymieniane na nowe na każdej wizycie kontrolnej. Podczas każdej kolejnej wizyty u stomatologa wybierany jest również kolor ligatur, które mogą mieć barwy od mocny zieleni, granatu i czerwieni aż do bieli, czy całkowitej przezroczystości.

Kolor ligatur - czy to ma znaczenie?

Wbrew pozorom wybór koloru ligatur do najłatwiejszych nie należy - obecnie gumeczki możemy dostać w absolutnie każdym możliwym odcieniu, a taka ilość możliwości może nawet przyprawić o zawrót głowy. Najczęściej odradza się jednak wybór gumek białych i bardzo jasnych, ponieważ z łatwością mogą one ulec odbarwieniu, oraz ligatur w kolorze czarnych, które z oddali mogą sprawiać wrażenie popsutych lub bardzo brudnych zębów. Dodatkowo gumki o bardzo jasnych kolorach, takich jak jasny róż, czy żółć nie tylko mogą zabarwić się od mocnej kawy, czy herbaty, ale także potrafią w bardzo nieestetyczny sposób podkreślić nieco bardziej szary odcień zębów - które rzadko kiedy są naturalnie idealnie białe. Najlepiej jest zatem sięgać po neutralne kolory - róż, błękit, czy zieleń, które w estetyczny sposób będą prezentować na zębach.

Więcej

Ligatury elastomerowe Jest 26 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 26 elementów