Zamki ortodontyczne

Zamki ortodontyczne - rodzaje i właściwości

Zamki ortodontyczne to elementy aparatu umieszczone najczęściej od strony zewnętrznej, choć zdarzają się przypadki umieszczenia zamków od strony wewnętrznej - językowej.  Zamki te służą utrzymaniu łuku aparatu, a co za tym idzie przyczyniają się do korekcji zgryzu. Do najpopularniejszych rodzai zamków ...

Zamki ortodontyczne - rodzaje i właściwości

Zamki ortodontyczne to elementy aparatu umieszczone najczęściej od strony zewnętrznej, choć zdarzają się przypadki umieszczenia zamków od strony wewnętrznej - językowej.  Zamki te służą utrzymaniu łuku aparatu, a co za tym idzie przyczyniają się do korekcji zgryzu. Do najpopularniejszych rodzai zamków należą zamki metalowe, jednak warto także pamiętać, ze oprócz tych klasycznych zamków z metalu wyróżniamy również:

  • zamki ceramiczne - nieco droższe od zamków metalowych, lecz znacznie mniej widoczne na zębach ze względu na kolor zamków, który znacznie przypomina naturalny kolor zębów. Są one również bardzo twarde, lecz mają skłonności do przebarwień pod wpływem pewnych produktów spożywczych, a także mogą powodować ścieranie szkliwa podczas leczenia. Wyróżniamy kilka rodzajów zamków ceramicznych, ze względu na rozmiar - standardowe lub w wersji mini, oraz o wyższym i niskim profilu - tzw. „low profil”.
  • zamki kryształowe - prawie niewidoczny na zębach ze względu na wykonanie zamków z przezroczystych kryształowych zamków. Znacznie droższe od klasycznych, metalowych zamków. W przypadku picia dużej ilości napojów barwiących ( kawa, herbata) oraz spożywania określonych produktów również mogą ulec odbarwieniu. Szczególnie dobrze sprawdzą się u osób, które są uczulone na nikiel i noszenie tradycyjnego aparatu wywołuje u nich pieczenie, czy obrzęk.

Jakie zamki wybrać?

Wybór zamków zależy przede wszystkim od potrzeb pacjenta - ceny, estetyki oraz samej wady zgryzu - zamki estetyczne najczęściej stosowane są w przypadku mniejszych wad. Jak wcześniej wspomniano do najpopularniejszych rodzajów zamków należą zamki metalowe. Jest to spowodowane ich stosunkowo niską ceną, a także dużą wytrzymałością. Niestety w przypadku alergii na nikiel noszenie takiego aparatu może powodować reakcję alergiczną. Tzw. estetyczne zamki ortodontyczne najczęściej wykonywane są, gdy pacjentowi zależy na jak najmniejszej widoczności aparatu - mniej rzucają się one w oczy, lecz mogą ulegać przebarwieniom oraz ich cena jest znacznie wyższa.

Więcej

Zamki ortodontyczne Jest 21 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 21 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 21 elementów